Kes vastutab tööarvuti eest Sinu kodus?

14. aprill 20203 minut(it) lugemist
Kes vastutab tööarvuti eest Sinu kodus

Seoses eriolukorraga kolisid paljud töötajad kodukontoritesse ja harjusid uue töökorraldusega, sest tööd on võimalik teha ka virtuaalselt. Koduseks mugavaks töötegemiseks võeti kaasa nii sülearvuti, suuremad kuvarid aga ka näiteks printer või ergonoomilisem mööbel töölaua- või tooli näol. Kes aga vastutab ettevõtte vara eest Sinu kodus?

Kodust töö tegemine võib esmalt tunduda mugav ja ohutu, kuid tegelikult on kodus mitmeid riske, mis võivad kaasa tuua arvestavad kahjud. Lisaks sellele, et töö koju üle toodi, on koduseinte vahel nii lasteaed, kool, lemmikloomad ja sageli kiputakse arvuti taga ka einestama. Nõu annab IIZI vara- ja isikukindlustuse tootearendusjuht Pille Plees.

Ettevõte alati abiks ei ole

Kui kontoris kehtib tööandja varale ärivara kindlustus, siis kodukontori puhul ei pruugi kindlustuskaitse koju kaasa võetud tehnikale aga laieneda. Lisaks võib olla ettevõtte varakindlustuse omavastutus krõbedam ning see võib jääda Sinu kanda.  Kuigi me ei eelda, et midagi juhtuks, siis on mõistlik valmis olla, sest õnnetus kuuma kohvi ja sülearvutiga ei pruugi hästi lõppeda. „Praeguses eriolukorras, kus kõik kodus viibivad, võib ootamatuid juhtumeid märksa enam tekkida kui kontoris olles,“ lisab Plees.

Vaata üle enda kodukindlustus

Juhul, kui ettevõtte jätab oma vara töötaja vastutada, on mõistlik üle vaadata enda kodukindlustusleping. Tööandja poolt antud tehnika on Sinu seaduslikus valduses olev vallasvara.

„Kodukontoris olles on oluline üle vaadata, et Sinu kodukindlustuslepingu alusel kuulub hüvitamisele ka Sinu kodune vara,“ märgib vara- ja isikukindlustuse tootearendusjuht. Antud kindlustuskaitsega on Sinu mobiiltelefon või sülearvuti kindlustatud ka väljaspool kodu Eesti piires (kui ka olenevalt kindlustusandjast kogu maailma). Näiteks juhul, kui plaanid kontori kolida hoopis puhkemajja, maale või suvilasse. Sellisel juhul tuleb koju viidud tehnika väärtust hinnata kriitiliselt, sest üldiselt on kaasas kantavale varale seatud ka piirsumma.

Lisaks on mõistlik üle vaadata ka vastutusekindlustuse kaitse, sest ebapiisava limiidiga võid sattuda olukorda, kus tuleb enda taskust kinni makta naabrile tekitatud kahjud. „Eriolukorras kahjuks õnnetused ei oota ja näiteks Sinu kodust alguse saanud veekahju võib ka naabrile märkimisväärse kaose tekitada,“ lisab Plees. Praegusel ajal on oluline arvestada, et kodukontori või -õppe tõttu on kõigil kodus tavapärasest rohkem tehnikat ja ka muud vara.

3 kodukontori meelespead

  1. Hoida kodukontoris küberhügeeni! Kasuta võimalusel kindlasti VPN-ühendust, mis tagab ettevõtte tööks privaatse ja usaldusväärse ühenduse. Samuti jälgi, milliseid e-kirju avad, sest eriolukord ja ülemaailmne pandeemia annab hea võimaluse küberpahalastele.
  2. Leia töötegemiseks sobiv koht, kus arvuti on kindlal pinnal. Näiteks diivanil või voodis pikutades on suurem oht ootamatusteks. Samuti ära söö ega joo tööd tehes.
  3. Korrasta juhtmed! Nii Sina, lapsed kui Sinu lemmik võivad komistada maas olevatele juhtmete otsa, mis võib päädida maha kukkunud sülearvutiga. Samuti väldi potentsiaalset lühisevõimalust ja jälgi korrektset pistikute kasutamist.

Sinu kodukindlustus on siin!