Liikluskindlustus: 3 enamlevinud küsimust

3. detsember 20182 minut(it) lugemist
Kodulehe mõõt liiklus

Kohustuslik liikluskindlustus on oluline teema kõigile autojuhtidele. IIZI sõiduki- ja masinakindlustuse tootearendusjuht Triin Kääramees toob Sinuni enamlevinud liikluskindlustust puudutavad küsimused.

Kes korvab kahju, kui liikluskindlustus puudub?

Liikluskindlustuse kehtivuses tuleb alati veenduda Sinu enda heaolu pärast. Juhul, kui kindlustuseta peaksid tekitama kahju, siis sellega kaasnevad kulud tuleb enda taskust kinni maksta. Liikluskindlustuse Fondi andmetel on keskmise kahju suurus 1889  €. Kui Sul on kindlustus aga olemas, siis Eestis hüvitab kindlustusselts ühe juhtumi kohta kokku kuni 6,8 mln €. 

„IIZI kasutab selliste olukordade vältimiseks turu parimat meeldetuletussüsteemi, saates Sulle lepingu lõppemisest teavituse e-posti aadressile ja telefonile. Hoolitse lihtsalt selle eest, et Su kontaktandmed oleksid alati värsked,“ kommenteerib liikluskindlustuse tootejuht Triin Kääramees.

Mis saab liikluskindlustusest sõiduki müümisel?

Kui liiklusregistris muudetakse sõiduki omanikku, siis lähevad üle ka kõik autoga seotud õigused ja kohustused, sealhulgas ka liikluskindlustus. Kääramees kommenteerib: „Paljudele tuleb üllatusena, et peale sõiduki müümist vana omanik enda poolt sõlmitud liikluskindlustuse lepingut enam lõpetada ei saa. Seaduse kohaselt liiguvad õigused ja kohustused üle uuele omanikule.“

Uuel omanikul tasub liikluskindlustus kohe korrektselt ümber vormistada, et lepingu lõppemise teavitused jõuaksid õigel ajal õigele inimesele. Samuti on omaniku vahetusest teavitamine sätestatud mõne kindlustusseltsi tingimustes.

Sõiduki ostu- või müügi korral tuleks see vormistada korrektselt liiklusregistris, sest toimingu tegemata jätmine võib kaasa tuua olukorra, kus liikluskindlustus Sinu teadmata katkeb. „Sageli tuleb ette, et liisingu lõppedes ostetakse sõiduk välja, kuid omaniku vahetust ei teostata. Vana omanik teavitab registrit sõiduki võõrandamisest ning kui uus omanik ei reageeri, siis sõiduki registrikanne peatatakse ja nii katkeb automaatselt ka liikluskindlustus,“ täpsustab Kääramees.

Millal pean kindlustust liiklusõnnetusest teavitama?

Kindlustusjuhtumist tuleks teada anda viivitamata. Kui võimalik, siis tee teavitus alati kirjalikult, sest kirjalik teavitus loetakse ühtlasi ka kahjuhüvitamise nõudeks. „Kui on tegemist nö tavapärase plekimõlkimisega, kus asjaolud on selged, siis võid pöörduda ka enda liikluskindlustusandja poole. Oluline on, et liiklusõnnetuse asjaolud on korralikult fikseeritud,“ kommenteerib Kääramees.