Mida teada ohupiirkonda reisimisest ja kindlustusest?

2. august 20233 minut(it) lugemist
Mida teada ohupiirkonda reisimisest ja kindlustusest?

Turistid põgenevad Lõuna-Euroopa kuumuse ja kuivuse tõttu süttinud metsatulekahjude eest. Kuidas aitab sellises olukorras reisikindlustus?

Päike lõõmab, temperatuurid tõusevad ja hoomamatu kuivus on soodsaks pinnaseks metsatulekahjudele, mis tänavu on räsinud nii Portugali kui Itaaliat ent eriti valusalt Kreekas asuvat Rhodose saart.  

Rhodose ulatuslikes metsatulekahjudes on hukkunud tuhandeid loomi, inimesed on jäänud koduta ja turiste evakueeritakse. Välisministeerium ei soovita saarele sõita ja sama meelt on ka kohapeal viibivad eestlased, kelle sõnul võib isegi rahulikus piirkonnas muutuda olukord tugeva tuule tõttu vaid loetud tundidega eluohtlikuks. Kuna tegemist on ohupiirkonnaga, siis ongi paslik meelde tuletada, mis võimalused on reisi tühistamiseks ja kuidas aitab antud juhul reisikindlustus. 

Kas plaanitud pakettreisi on võimalik tühistada? 

TTJA ettevõtluse osakonna jurist-valdkonnajuht Merli Siitani sõnul on reisijal õigus pakettreisilepingust taganeda, kui sihtkohas või selle vahetus läheduses esinevad vältimatud ja erakorralised asjaolud, mis mõjutavad olulisel määral pakettreisi teenuste osutamist või reisijate vedu sihtkohta. „Sellisel alusel pakettreisilepingust taganemisel on reisijal õigus tasutud reisitasu tagastamisele,“ selgitas ta Delfi Reisijuhile antud kommentaaris. 

Euroopa Liidus kehtiva pakettreisi ja seotud reisikorraldusteenuste direktiivi põhjendustes on välja toodud, et sellised asjaolud võivad olla näiteks sõjategevus, muud tõsised julgeolekuprobleemid nagu terrorism, märkimisväärsed ohud inimese tervisele või loodusõnnetused, nagu üleujutused, maavärinad, või ilmastikutingimused, mis muudavad võimatuks reisida sihtkohta turvaliselt pakettreisilepingus ette nähtud viisil. 

Mis puudutab omal käel reisijaid, siis neile eelpool toodu ei kehti. Lennupiletite ja majutuse tühistamisel on abi vaid õigeaegselt sõlmitud reisikindlustusest. 

Reisikindlustus hüvitab ootamatult tekkinud juhtumiga seotud kulud 

Ootamatused ei hüüa tulles, seetõttu on mõistlik leida sobiv reisikindlustus kohe peale majutuskoha broneerimist või lennupileti ostmist. “Nii saad kindel olla, et kaetud on ka kõik ootamatused, mis võivad juhtuda juba enne reisi algust. Näiteks haigestub pereliige, muutub lennuplaan, streigivad lennufirma töötajad või lööb reisiplaanid segi looduskatastroof sh maastikupõlengud,” soovitab IIZI isiku- ja varakindlustuse tootearendusjuht Pille Plees ja lisab, et isegi, kui midagi ei juhtu, siis annab reisikindlustus turvatunde, et kui midagi peaks juhtuma, saab kindlustuse abiga kulud kaetud. 

Plees rõhutab, et reisikindlustus hüvitab vaid ootamatult tekkinud juhtumiga seotud kulud. “Kui kindlustusega tegelemine on jäänud viimasele hetkele ja enne kindlustuse vormistamist on juhtunud midagi, mis reisiplaanid segi lööb, siis ei ole enam tegemist ootamatu juhtumiga,” sõnab ta, mistõttu on igasuguste murede ennetamiseks mõistlik soetada reiiskindlustus esimesel võimalusel. 

Tea, et kui plaan on siiski ohupiirkonda reisida, siis tuleks reis kindlasti registreerida välisministeeriumis. Nii saab reisijale tagada kiire ja efektiivse konsulaarabi ning teavitada võimalikest ohtudest piirkonnas.